Logo poutnictví

Poutní místa na Moravě a ve Slezsku

Cvilín u Krnova, Burgberg

kraj Moravskoslezský, diecéze ostravsko-opavská, děkanát Krnov

Pouť k Panně Marii Sedmibolestné

Poutě v roce 2023

Poloha: Na jihovýchodním okraji města Krnova odtud po místních komunikacích ke kostelu (na tzv. předním cvilínském kopci 437 m n.m.). Mapa

Poutní místo se stalo atrakcí Krnovska, v Polsku už vyrábí sýr Cvilín

Poutní kostel na Cvilíně
Minorité v Krnově spravují poutní místo Cvilín

Historie a popis poutního místa:

(Panna Maria Sedmibolestná)Dávná historie poutního místa je opředena pověstmi sahající až do doby vlády Přemysla Otakara II. (1253-1278), kdy zde měla být uctívána soška (obraz?) Sedmibolestné Panny Marie.
V první polovině 13. stol. je do našich zemí uveden františkánský řád minoritů, který v r. 1273 přichází i do Krnova, do jehož historie se nesmazatelně zapsal. Zakladatelem poutního místa Cvilín je člen minoritského řádu P. Kornelius Ottweiler, který inicioval zřízení dřevěné kaple sv. Kříže a Bolestné Panny Marie v r. 1684.
Obraz Piety na dřevě, který je dodnes v chrámu uctíván, namaloval krnovský měšťan Bedřich Tauber.
Do dnešní podoby byl kostel uveden kvardiánem minoritského konventu v Krnově P Bedřichem Kubínem v letech 1722-27. Nádherná fresková výzdoba pochází od brněnského malíře Františka Ecksteina.
V r. 1786 byl kostel z nařízení císaře Josefa II. uzavřen, měl být zbořen, byl však vykoupen čtyřmi krnovskými měšťany (A. Philieb, H. Schmidt, C. Quesker, M. Weiss) za 406 zlatých. Znovuotevření kostela bylo dosaženo v r. 1795, před tím však musela být vystavěna kolonie Mariánského Pole s 18 domy, aby kostel mohl být pro tyto obyvatele otevřen.
V roce 1865 kostel vyhořel a vážně utrpěl i koncem 2.světové války. Byl však minoritským řádem znovu obnoven. V r. 1950 byl klášter zrušen, po r. 1989 znovu obnoven a vrácen minoritům.

Kostel, jehož dvouvěžová silueta vévodí širokému okolí, je barokní stavbou s hlavní lodí, boční, rozšíření je oboustranně vytvářeno trojicemi kaplí a prostor nad nimi tvoří druhou etáž rozšíření hlavní lodě (emporu) olemovanou balustrádou, která pokračuje i na kůr. Hlavní oltář s obrazem Panny Marie Sedmibolestné je dokonale sladěn s celkovou výzdobou chrámu. Boční kaple jsou zasvěceny na evangelijní straně od presbytáře sv. Michaelu, Panně Marii, sv. Anně na epištolní straně sv. Janu Nepomuckému, Božskému srdci Páně, sv. Vavřinci. 

 

 

V okolí kostela je třináct menších empírových kaplí z počátku 19. stol a jedna velká kaple je z roku 1729. Vše bylo opraveno v roce 2007.
Lze říci, že poutní kostel Sedmibolestné Panny Marie je spolu s rozvíjejícími se aktivitami duchovním centrem Slezska.

Poutě: začínají 30. 4. a končí dušičkovou poutí na počátku listopadu. Mše sv. v tomto období (mimo poutě) jsou každou nedělí v 10:00 h. 
Hlavní pouť je v neděli blíže k svátku Bolestné Panny Marie (15.9.).
Mariánské svátky (poutě) se slaví v neděli blíže k svátku, mše sv.: 8:00, 10:00 h.

Duchovní správa: Klášter minoritů, Štursova 85/2, 79401 Krnov, tel.: 554611799, 608888270.

Turistické informace pro poutníky: z nejbližší žel. stan. Krnov přes město na Hradisko ke kostelu 4 km, lze pokračovat z kolem zříceniny raně gotického hradu Cvilína (zvaná též Lobenštejn nebo Šelenburg ze 13.století, byl postaven na místě prehistorického sídliště - kultura lidu urnových polí, dochovaly se široké zdi, hluboká studna, kruhová věž nebo obranný příkop, areál zříceniny je celoročně volně přístupný) na tzv. zadním cvilínském kopci do vesnice Úvalno, odbočit vlevo m do žel. zast. Úvalno.
Na Cvilíně se taky nachází 26m vysoká rozhledna z roku 1903.
Těsně pod areálem poutního místa je možnost ubytování v hotelu Cvilín s dobrou restaurací. V areálu poutního místa je taky Poutní dům s možností levnějšího ubytování pro skupiny poutníků: tel. 554612278.

Hrad Selenburg102.jpg (49456 bytes) Hrad Selenburg103.jpg (58517 bytes)

 

 

Myslivci v Krnově uctili svého patrona v sobotu 15. října 2022

Nedělní mše svatá Františkánského setkání mládeže na Cvilíně 3.7. 2022

Zloděj z kapličky odcizil nový betlém

V sobotu 30. října 2021 se koná Svatohubertskáu pouť

Cvilínské poutníky ochrání anděl strážný

Mše sv. v rámci hlavní pouti 12. září 2021

K Panně Marii na Cvilín připutoval sv. Josef

Restaurátoři obnovili část fresek na Cvilíně, další úpravy budou následovat

Poutní místo Cvilín z archivu České televize od 10:25 min (společně s Králíky)